D.J. WITUŚ - Witold „Mix” Waliński

Kompozytor, aranżer, wykonawca, konferansjer, producent muzyczny.
Współzałożyciel zespołów Centrum, Pasaż, Remis, Play & Mix, D.J. Wituś

Historia

W połowie lat 90-tych Witold „MIX” wraz z Darkiem Trzewikiem zakłada własne studio muzyczne w centrum Warszawy.

Nawiązuje ścisłą współpracę z wieloma wydawcami i producentami muzycznymi. Takie firmy jak BLUE STAR, GREEN STAR czy OMEGA MUSIC, oraz zespoły przez nich wydawane to stali klienci studia PLAY & MIX. Tu powstają także liczne projekty związane z szeroko pojętym rynkiem muzycznym – Loga muzyczne firm i reklamy dźwiękowe także dla firm, radia , TV i czasopism. Przede wszystkim jednak studio tworzy przeboje i ich rozmaite wersje. Powstają remixy i mixy z piosenkami takich wykonawców jak Krzysztof Krawczyk, Bayer Full, Shaza, Top One, Fanatic, La Strada, Michał Gielniak, Classic, Don Wasyl, Akcent, Toples, Milano, Boys i wielu innych…

A jak się wszystko zaczęło?

Pod koniec lat 80-tych i na początku 90-tych Witek zaistniał jako Witold Mix, miksując ówczesne hity Italo Disco. Jego mixy „Witold Mix „ prezentowane były przez Bogdana Fabiańskiego w audycjach muzycznych na antenie polskiego radia i zdobyły wielką popularność.

W 1991 nawiązuje współpracę się z Firmą Fonograficzną BLUE STAR i tu jako reżyser dźwięku i współ aranżer nagrywa pierwsze dyskotekowe zespoły muzyczne. Między innymi : FANATIC, BOYS, AKCENT, EX PROBLEM, TROPICAL

Twórca - pomysłodawca nazwy DISCO POLO. W latach 1991-93 ukazują się na rynku kasety z zespołami, które między innymi nagrywał. Witek w formie dj-skiej prezentacji przedstawia polskie zespoły dyskotekowe i ich muzykę. Zespoły grające muzę absolutnie taneczną i śpiewające tylko po polsku. Z jego ust po raz pierwszy pada nazwa, która później staje się określeniem gatunku - DISCO POLO !! Później prowadzi także audycje muzyczne na antenie Radia ESKA, właśnie pod tytułem Spotkania z DISCO POLO..

W roku 1993 zakłada wraz Darkiem Trzewikiem (mężem swojej siostry) zespół CENTRUM. Pod tą nazwą w ciągu trzech lat ukazuje się nakładem firmy BLUE STAR, 6 kaset, a każda z nich sprzedaje się w całkiem niezłym nakładzie. Zespół tworzy muzykę lekką i taneczną a teksty naszpikowane są żartami i często prześmiewczymi komentarzami rzeczywistości. Grupa jeździ po kraju i bawi publiczność swoimi wesołymi występami na koncertach.

Wtedy też powstają formacje Pasaż i Remis które na początku są zespołami studyjnymi, ale później z powodzeniem koncertują na scenach Katowickiego Spodka, Torwaru i Sali Kongresowej.

W 1995 roku powstaje zespół PLAY & MIX. Ten prezentuje już o wiele „poważniejszą” muzykę od Centrum. Zajmuje się głównie tworzeniem własnych wersji piosenek, które wszyscy znają. Zespół śpiewa utwory Piotra Szczepanika, Marii Koterbskiej, zespołu WAWELE, tworzy własne aranżacje i interpretacje piosenek z lat 30-tych, a także prezentuje taneczną wersję polskiej muzyki biesiadnej. Wtedy ukazują się płyty „TEKNO BIESIADA” i „TEKNO BIESIADA 2” Potem nakładem firmy fonograficznej GREEN STAR ukazuje się płyta „CZARODZIEJE” Zespół zdobywa dużą popularność i w ciągu następnych 3 lat daje łącznie koło 300 koncertów w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Grecji i w Niemczech.

W 1997 roku powstaje chyba najbardziej znane oblicze Witolda MIXA czyli formacja D.J. WITUŚ. Pod tym pseudonimem Witek realizuje swoje najbardziej zwariowane projekty muzyczne. Współpracując i tworząc wspólnie z Darkiem Trzewikiem, w ciągu pięciu lat ukazuje się na rynku 6 płyt CD. Piosenka „ON ZIMNY” z płyty o tym samym tytule, zdobywa miano przeboju roku 2000 i otrzymuje między innymi nagrodę Programu 1 Polskiego Radia.

D.J. WITUŚ występował wspólnie z zespołami SAVAGE, BONEY M., Krzysztofem Krawczykiem, ICH TROJE, Wojciechem Gąsowskim i innymi znanymi wykonawcami. Wesołe usposobienie i wyjątkowa łatwość nawiązywania kontaktu z publicznością powodują że jego koncerty są ciekawe a zarazem wesołe. W repertuarze ma piosenki taneczne, piosenki dla dzieci, ale także wiele piosenek biesiadnych które sam nazywa „rodzinnymi” a te przecież znają wszyscy i starzy i młodzi. Dlatego na jego koncertach można pośmiać się, pobawić, pośpiewać i „potańcować”, a to chyba najlepsza definicja dobrej zabawy.

Często występuje także jako prowadzący gale i koncerty. Prowadził wiele uroczystości, między innymi wręczania Złotych Płyt w Sali Kongresowej, na Torwarze i w katowickim Spodku. Zapraszany jest jako konferansjer i wykonawca na wiele imprez plenerowych związanych z obchodami Dni Miasta, Powitaniu Lata czy Dożynkach. Doskonale czując się na scenie, łączy przyjemność obcowania z publicznością z obowiązkiem właściwego poprowadzenia imprezy.